Logo Onde Flow

Artykuły

Farma słoneczna – zwrot z inwestycji: Ile można zarobić?

Autor: Patryk Pijanowski

Jaki jest zwrot z inwestycji w farmę słoneczną? Inwestycja w energię odnawialną stanowi alternatywę dla paliw kopalnych i innych nieodnawialnych źródeł energii. Choć jest to niesamowity motywator, ważne jest również, aby wziąć pod uwagę zwrot z inwestycji w farmę słoneczną, czyli ROI. Średni ROI dla tradycyjnej farmy słonecznej wynosi od 10 do 20%. Większość farm słonecznych spłaca swój system w ciągu pięciu do dziesięciu lat, a następnie mają co najmniej 30 lat darmowej energii elektrycznej po tym. To są tylko ogólne szacunki. Istnieje wiele innych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy określaniu ROI farmy słonecznej, takich jak lokalna pogoda, koszt instalacji, wielkość systemu i zastosowana technologia.

Czy farmy słoneczne są opłacalne? Koszty ogólne paneli słonecznych, inwestowanie w ziemię i inne elementy, które wchodzą w skład uruchomienia farmy słonecznej, mogą wydawać się na pierwszy rzut oka dużymi kosztami ogólnymi. Projekty solarne są inwestycją długoterminową z potencjałem na solidny zysk. Po początkowej inwestycji farmy słoneczne oferują powtarzające się przychody przez wiele lat. Jednym z powodów, dla których elektrownia słoneczna może być tak opłacalna, jest fakt, że wytworzona energia jest sprzedawana z powrotem do zakładu energetycznego, dzięki czemu może być rozprowadzana i wykorzystywana przez innych. Farmy słoneczne są skalowalne w zależności od tego, ile miejsca jest do ustawienia paneli. Można generować zyski z zaledwie kilku akrów lub stworzyć farmę na dużą skalę.

Co trzeba zrobić, aby zainwestować w energię słoneczną? Przyjrzyjmy się temu. Jak założyć farmę słoneczną? Energia słoneczna to szybko rozwijający się przemysł z wieloma różnymi sposobami zaangażowania i inwestowania w przyszłość.

Oto kilka kroków na temat rozpoczęcia farmy słonecznej:

1. Zrób badania

Ponieważ ta branża ciągle się zmienia, będziesz chciał zrobić swoje due diligence i zbadać dokładnie, jakie są realia rozpoczęcia farmy słonecznej.

Ile ziemi będzie trzeba?Jakie są wymagania prawne dotyczące zakładania gospodarstwa słonecznego w danym obszarze? Ile kosztują panele słoneczne na akr? Jak będą działać połączenia elektryczne? W jaki sposób instalacja będzie czyszczona i konserwowana?

Wiedz, ile będziesz musiał zainwestować i jak uzyskasz dostęp do kapitału.

Finansowanie

Dużą częścią badań jest znalezienie i zabezpieczenie finansowania. Czy będziesz potrzebował pożyczki przedrozwojowej? Jeśli nie możesz dokonać zakupu za gotówkę, jak sfinansujesz ten projekt i uzyskasz największy zwrot z inwestycji? Z jakich kredytodawców będziesz korzystać?

Chociaż banki i unie kredytowe są coraz bliżej, znalezienie finansowania dla farm słonecznych może być wyzwaniem. Na szczęście, kredytodawcy hard money i fundusze dłużne są opcje, z których niektóre specjalizują się w farmach słonecznych. Dobrze podłączony broker działki pod fotowoltaiki komercyjnych będzie w stanie połączyć się z idealnym kredytodawcą dla swojego projektu.

Świetnym sposobem na zdobycie kapitału jest również crowdfunding. Nasz produkt zapełni te nisze i pozwoli na inwestycje w farmy fotowoltaiczne każdemu. Po zweryfikowaniu projektów inwestorzy będą mogli przekazać im swoje środki. Co doprowadzi do utworzenia nowych, odnawialnych miejsc na mapie Polski i Europy (w przyszłości również świata) gdzie energia słoneczna będzie królowała nad węglową.

Stwórz biznesplan wokół tych pytań, abyś był odpowiednio przygotowany przed przejściem do kolejnych kroków.

2. Znajdź ziemię na farmę

Teraz, gdy zbadałeś i znalazłeś najlepszą możliwą lokalizację dla swojej farmy słonecznej, nadszedł czas, aby znaleźć ziemię potrzebną do farmy słonecznej.

Zazwyczaj kupuje się ziemię pod farmę słoneczną. Jednak możliwe jest dzierżawienie ziemi, zwane również dzierżawą gruntu. Należy pamiętać, że jeśli nie dzierżawy ziemi, trzeba będzie umowy do rozpiętości na co najmniej 50 lat.

3. Stwórz strukturę władzy

Po tym, jak masz solidny biznesplan i ziemia została zabezpieczona, trzeba będzie stworzyć rzeczywiste struktury słoneczne.

Eksperci od inwestycji solarnych zalecają współpracę z jedną firmą zarówno w zakresie instalacji, jak i konserwacji paneli słonecznych i struktury.

Pomogą one stworzyć struktury energii fotowoltaicznej potrzebne do rozpoczęcia farmy słonecznej.

4. Zbuduj swoją sieć

Po uruchomieniu farmy słonecznej ważne jest, aby znaleźć klientów i firmy, które kupią tę moc od Ciebie.

Niektóre branże, które mogą być zainteresowane energią słoneczną to:

 • Hotele
 • Edukacja
 • Deweloperzy i właściciele nieruchomości
 • Organizacje religijne
 • Agencje rządowe

Ta sieć to sposób, w jaki będziesz generować zyski. Warto wziąć to pod uwagę na etapie badań i strategii biznesowej


W ramach modelu biznesowego Crowdenergy zakładamy dwa główne źródła przychodu platformy (koszty dla Klienta):

- opłata z tytułu success fee (w przypadku pozyskania niezbędnego kapitału), będzie wynosić ona 2%-5% wnioskowanego kapitału (na podstawie badania grupy docelowej, zgodnie z wynikiem badania średnia opłata będzie wynosić 3,5% netto (4,31% brutto)),

- roczna opłata administracyjna, będzie ona wynosić 0-2% (na podstawie badania grupy docelowej, zgodnie z wynikiem badania przyjmujemy średnio 1% netto (1,23% brutto)).

Wszystkie inwestycje będą miały stałą stopę procentową. RRSO będzie wynosiła od 7% do 12%, w zależności od stopnia podejmowanego ryzyka przez inwestorów (będzie ona rosła wraz ze wzrostem LTV, które będzie wynosiło maksymalnie 75% wartości zastawianej działki pod fotowoltaike). Docelowa kwota inwestycji może wynosić od 50 tysięcy złotych do 4 mln złotych (zgodnie z badaniem średnio biorcy kapitału będą zgłaszali inwestycje w wysokości 500 000 zł). Środki będą inwestowane na okres od 6 miesięcy do 5 lat (Zgodnie z wynikiem badania, średnio na okres 1 roku). Projekt działa w modelu markeplace’u.

W pierwszym roku projektu zakładamy przychód w wysokości 221 400 zł (i pozyskanie 8 inwestycji), w drugim 2 490 750 zł (i pozyskanie 90 inwestycji), a w kolejnym roku funkcjonowania firmy 3 487 050 zł (i pozyskanie 126 inwestycji). Szybkie rośnięcie przychodów jest możliwe dzięki skalowalnemu modelowi biznesowemu, skutecznym działaniom marketingowym oraz wzrostowi popularności platformy. Niskie stopy procentowe w bankach oraz brak alternatywnych, pewnych źródeł inwestycji gwarantują stały dopływ nowych inwestorów, którzy będą chcieli osiągać ponad rynkowe stopy zwroty w ramach bezpiecznych inwestycji online.

Polityka cenowa została opracowana z grupą docelową na podstawie przeprowadzonych ankiet i bezpośrednich rozmów z nimi. Zaplanowane przychody umożliwiają zachowanie płynności finansowej organizacji.

W miarę jak coraz więcej krajów stara się odchodzić od paliw kopalnych, takich jak ropa naftowa i gaz ziemny, odnawialne źródła energii, takie jak energia słoneczna, mogą odnieść korzyści ze zwiększonych inwestycji. Według danych Narodowego Laboratorium Energii Odnawialnej (NREL), energia słoneczna może dostarczać 45% energii elektrycznej w Stanach Zjednoczonych do 2050 roku, jeśli system energetyczny zostanie w pełni zdekarbonizowany.

Patrząc na inne aspekty inwestycji w fotowoltaikę istnieje wiele zalet inwestowania w energię słoneczną. Oto najważniejsze z nich:

 • Trwałość - Energia słoneczna jest klasyfikowana jako odnawialna, ponieważ nie zabraknie nam światła słonecznego, podczas gdy paliwa kopalne, takie jak ropa naftowa i gaz ziemny, mają ograniczoną podaż.
 • Wpływ na środowisko - W porównaniu z paliwami kopalnymi, wpływ energii słonecznej na środowisko jest niski. Ma ona znacznie mniejszy wpływ na emisję dwutlenku węgla i nie niszczy ziemi w sposób, w jaki może to zrobić szczelinowanie i wiercenie ropy naftowej.
 • Niezależność - Stany Zjednoczone mają pewne części, w których światło słoneczne jest obfite (takie jak południowy zachód), co stwarza możliwość, że energia słoneczna pomoże im stać się mniej zależnymi, a nawet niezależnymi energetycznie od innych części świata, które produkują ropę. Możesz nawet być w stanie umieścić panele słoneczne na swoim domu i stać się niezależnym energetycznie jako jednostka.
 • Potencjał wzrostu - Ponieważ wciąż jesteśmy na wczesnym etapie rozwoju energii słonecznej, potencjał przyszłego wzrostu jest ogromny. To właśnie przyciąga większość inwestorów do tej branży, ale ten potencjał wzrostu nie jest wolny od ryzyka.

Pomimo potencjalnych korzyści z inwestowania w energię słoneczną, istnieją pewne obawy, których należy być świadomym.

 • Niespójne światło słoneczne - Jednym z wyzwań związanych z energią słoneczną jest fakt, że słońce nie świeci przez cały czas. Słońce jest widoczne tylko w ciągu dnia, a nawet wtedy chmury mogą sprawić, że energia słoneczna będzie wyzwaniem. Z tego powodu rozwiązania w zakresie magazynowania energii słonecznej oferują ogromne możliwości.
 • Wykorzystywane materiały - Materiały wykorzystywane do produkcji paneli słonecznych mogą być trudne do wydobycia i cieszą się dużym popytem w innych obszarach technologii. W związku z tym, że problemy z łańcuchem dostaw dotyczą wielu obszarów technologii, może to stanowić wyzwanie dla producentów energii słonecznej.
 • Konieczność zagospodarowania terenu - Obecnie do umieszczenia paneli słonecznych w celu wyprodukowania znaczącej ilości energii elektrycznej potrzebne są duże ilości terenu. Innowacje, które prowadzą do mniejszych i bardziej wydajnych paneli słonecznych, mogą z czasem pomóc w rozwiązaniu tego problemu.
 • Wysoka wycena - Ze względu na potencjał wzrostu branży solarnej, spółki biorące w niej udział mogą być wyceniane bardzo drogo, co utrudnia inwestorom osiąganie ogromnych zysków. Kiedy płacisz wysokie ceny za aktywa, musisz liczyć się z ryzykiem, że nie będą one działać tak dobrze, jak oczekiwano, a cena znacznie spadnie, aby skorygować tę błędną kalkulację.

Przemysł solarny przeszedł długą drogę od czasów, gdy ludzie używali luster do rozpalania ognia. Dziś przemysł ten ma ogromny potencjał jako realne źródło energii odnawialnej. Inwestorzy mają wybór pomiędzy posiadaniem pojedynczych akcji a kupnem funduszy, które inwestują w całej branży i w różne źródła energii odnawialnej. Chociaż branża energii słonecznej wykazuje potencjał i ma kilka zalet, nie zapominaj o zwróceniu uwagi również na jej ryzyko. Pamiętaj, że każde aktywo może być złą inwestycją, jeśli zapłacisz zbyt wysoką cenę.

Artykuł powstał dzięki wsparciu firmy ONDE w ramach I edycji Programu Grantowego SOFIA.
Przypisy

Podręcznik Oslo
https://www.parkiet.com/Akademia-inwestycyjna/304229874-Ile-pieniedzy-trzymamy-w-bankach.html
https://www.brookings.edu/blog/future-development/2018/09/27/a-global-tipping-point-half-the-world-is-now-middle-class-or-wealthier/
https://www.money.pl/gospodarka/prawdziwa-przecietna-placa-kowalskiego-gus-podal-precyzyjne-dane-6448517856094337a.html
Polski Związek Firm Deweloperskich

Obserwuj nas po więcej!
Kontakt
sofia@ondeflow.pl
ul. Wapienna 40
87-100 Toruń
Pełny kontakt