II edycja programugrantowego SOFIA
Dlaczego warto wziąć udział w programie grantowym SOFIA?
Jesteś studentem lub doktorantem? A może innowatorem? Masz wiedzę i pomysł na ciekawy projekt naukowy związany z energią odnawialną? Zgłoś się do programu grantowego Science Onde Flow Innovation Academy!
Dzięki temu:
- uzyskasz wsparcie finansowe na realizację swojego projektu związanego z odnawialnymi źródłami energii
- nawiążesz kontakt ze specjalistami z branży OZE
- będziesz częścią transformacji energetycznej w Polsce!
Nabór wniosków zakończony!
Pula środków przeznaczonych na stypendia wynosi 200 000 zł
Współpracuj z najlepszymi ekspertami w Polsce
Weź aktywny udział w zmienianiu Polski dla przyszłych pokoleń
Finaliści
W literaturze i mediach podkreśla się bardzo często, że wodór wytwarzany w elektrolizerach ze źródeł OZE będzie przyszłością energetyki. Elementem końcowym procesu wodorowego jest ogniwo paliowe mające szereg zalet jak i wad. Jako problem badawczy postawiono w projekcie pytanie: jak należy projektować energetyczne systemy hybrydowe w których występują ogniwa paliwowe w zależności od wydajności i rozmiaru zasobnika na wodór oraz pojemności akumulatorów, które współpracują z ogniwem paliwowym? Istotnym problem badawczym, który będzie poruszony w projekcie jest jak wyznaczać charakterystyki i efektywności ogniw paliwowych oraz różne profile obciążenia ogniwa paliwowego, tak aby zapewnić jego maksymalną sprawność.
Rezultatem projektu będą opracowane oryginalne analizy z wyników przeprowadzonych badań. Badania zakończone zostaną raportem z badań. Wnioskodawca przedstawi oryginalne rekomendacje dotyczące doboru i eksploatacji ogniw paliwowych w hybrydowych systemach OZE i w magazynowaniu energii.
Projekt, którego założeniem jest recykling, regeneracja i ponowne wykorzystanie grafitu z baterii i akumulatorów, niesie za sobą szereg korzyści zarówno dla środowiska, jak i społeczeństwa. Recykling i ponowne wykorzystanie grafitu przyczynia się także do ograniczenia ilości odpadów elektronicznych trafiających na składowiska, a tym samym redukuje problem związany z odpadami elektronicznymi. Opracowanie nowych technologii recyklingu, regeneracji i ponownego wykorzystania grafitu może również przyczynić się do rozwoju przemysłu recyklingowego i zwiększenia efektywności gospodarki surowcami. Ponad to projekt jest częściowym rozwiązaniem regulacji, które Komisja Europejska planuje wprowadzić do 2036r w zakresie odzysku materiałów krytycznych z baterii oraz minimalnego poziomu wydajności recyklingu i ponownego zastosowania. Realizacja projektu przyczyni się do procesu przystosowania się do przyszłych regulacji dotyczących odzysku materiałów krytycznych, tj. grafit i ponownego wykorzystania jako surowca do produkcji powłok elektroprzewodzących wykorzystywanych w ekranowaniu przed zakłóceniami elektromagnetycznymi (EMI), rozpraszaniu statycznym, a także ochronie wrażliwych elementów elektronicznych.
Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /wp-content/uploads/cache/65b9b4c121e374c954b7e488046098cfa4c7605a.php on line 60
Obecnie w wielu branżach (rolnictwo, straż pożarna, wojsko) jako jedno z rozwiązań wykorzystuje się Bezzałogowe Statki Powietrzne (BSP). Znajdują one zastosowanie m.in. w monitoringu wizyjnym, badaniach jakości powietrza, badaniach infrastruktury czy opryskach. Ich głównym dostrzegalnym ograniczeniem, które stało się naszym problemem badawczym, jest limitowana pojemność i masa akumulatorów. Implikuje ona ograniczony zasięg oraz czas operacji wykonywanej przez BSP. Naszym celem jest znalezienie rozwiązania, które pozwoli wydłużyć czas oraz możliwą powierzchnię pracy BSP.
Proponowane rozwiązanie opiera się na wykorzystaniu samolotów solarnych jako alternatywy dla konwencjonalnych dronów zasilanych akumulatorami. Samoloty solarne są wyposażone w panele słoneczne, które pozwalają im na ciągłą konwersję energii słonecznej na energię elektryczną, co minimalizuje potrzebę korzystania z akumulatorów o ograniczonej pojemności.
Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /wp-content/uploads/cache/65b9b4c121e374c954b7e488046098cfa4c7605a.php on line 60
Nowe rozwiązanie w obszarze utrzymania i eksploatacji OZE
Po zakończonym etapie budowy odnawialnego źródła energii następuje faza eksploatacji, której podstawowym celem jest utrzymanie infrastruktury energetycznej w stanie umożliwiającym jej ciągłą – bezawaryjną pracę. Służby O&M (ang. Operation and Maintenance) zobowiązane są do ciągłego monitorowania urządzeń, instalacji i sieci wchodzących w skład elektrowni OZE oraz koordynowania prac o charakterze prewencyjnym (zapobiegawczym) oraz interwencyjnym (w reakcji na awarie). Obszar O&M ewoluuje jednak stopniowo w kierunku nowych usług związanych z cyfryzacją sektora, związanych przede wszystkim z poprawą przewidywalności OZE oraz świadczeniem usług regulacyjnych.
Nowoczesne systemy sterowania i nadzoru dla OZE
Odnawialne Źródła Energii często opisywane są jako niesterowalne ze względu na zmienność dostępnej energii pierwotnej (np. wiatru lub promieniowania słonecznego). Stwierdzenie to jednak nie oddaje rzeczywistych możliwości nowoczesnych jednostek wytwórczych, które mogą aktywnie przyczyniać się do stabilizacji systemu elektroenergetycznego. Elektrownie OZE wyposażone są we własne sieci przemysłowe, urządzenia sterownicze, pomiarowe i wykonawcze. Sercem tego systemu jest sterownik centralny (PPC – power plant controller), który może realizować funkcje automatycznej zmiany parametrów całego obiektu na podstawie obserwacji stanu sieci elektroenergetycznej. Podstawowe wyzwania dla systemów sterowania skupiają się na niezawodności, szybkości, skalowalności i uniwersalności.
Układ wyprowadzenia mocy w instalacjach hybrydowych
Poprawa dyspozycyjności źródeł odnawialnych jest kluczem do zachowanie bezpieczeństwa energetycznego. Łączenie ze sobą źródeł o odmiennych profilach generacji stanowi jedno z najbardziej uzasadnionych ekonomicznie rozwiązań przyczyniających się do osiągniecia tego celu. Rożne źródła (często wspomagane magazynem energii elektrycznej) współdzielą układ wyprowadzenia mocy o parametrach technicznych zdeterminowanych przez urządzenia (stacje transformatorowe, układy kompensacji, układy filtrów) i infrastrukturę towarzyszącą (linie kablowe, systemy automatyki zabezpieczeniowej i sterowniczej). Zarówno nowe jak i modernizowane instalacje hybrydowe OZE muszą mierzyć się z ryzykiem nieplanowanych przekroczeń mocy, chwilowych przeciążeń i potencjalnych zakłóceń.
Dzika karta OZE
Transformacja energetyczna to niezwykle złożony proces, który tylko z pozoru daje się zamknąć w ramach politycznych deklaracji i porozumień branżowych. Faktyczny przełom dokonuje się wskutek nieszablonowych przedsięwzięć, nowych modeli biznesowych i nieoczkiwanych rozwiązań technicznych. Dzika karta OZE pozwala na zgłaszanie dowolnych pomysłów, które wpisują się mega-trend transformacji energetycznej. Jeśli twój projekt nie mieści się w pozostałych zaproponowanych przez nas kategoriach tematycznych, może zostać zgłoszony tutaj. Powodzenia!
Cykl życia OZE
Odnawialna energia pozyskiwana jest w różnych technologiach w procesie przetwarzania energii pierwotnej (np. promieniowania słonecznego lub wiatru) na energię elektryczną. W procesie tym konieczne jest wykorzystanie odpowiednich urządzeń o określonych parametrach technicznych oraz trwałości. Przyjazna środowisku energetyka wymaga starannego planowania obiegu materiałów, surowców i energii w ramach cyklu życia poszczególnych przedsięwzięć. Przed sektorem OZE stoją wyzwania związane z szeroko pojętym odzyskiem oraz stworzeniem nowych powiązań międzysektorowych, które umożliwią wykorzystanie surowców w innych procesach technologicznych. Odpowiedzialna transformacja energetyczna stawia znak równości pomiędzy repoweringiem i recyklingiem.