Logo Onde Flow

Artykuły

Innowacja w finansowaniu farm fotowoltaicznych

Autor: Patryk Pijanowskii

Forma Crowdenergy.com zdecydowanie jest projektem niespotykanym wcześniej. Serwis, który planujemy wdrożyć na rynek światowy, nie jest nowy. Jednak wstrzelimy się w niewykorzystaną oraz niezauważoną dotychczas na rynku przez inne firmy nisze. Serwis w bardzo znaczący sposób udoskonali przemieszczanie się środków pomiędzy inwestorami, a firmami lub osobami potrzebującymi środków finansowych na dalsze inwestycje. Dzięki dostępności online i działaniu w sieci rozwój platformy na rynki mieszczące się na starym kontynencie a w późniejszym czasie również światowe jest kwestią czasu.

Jednymi z głównych funkcjonalności serwisu są:

utworzenie konta w serwisie (technologia KYC/AML znacząco pomoże w weryfikacji użytkowników),

złożenie wniosku o pozyskanie kapitału na inwestycję w farmę fotowoltaiczna,

wyświetlanie oraz przeglądanie wszystkich ofert,

wgląd w panel konta inwestora oraz podmiotu w celu dowiedzenia się o historii działalności, oraz dokonanych dotychczas inwestycji (pozwoli to idealnie dobrać partnerów pod dany projekt),

możliwość inwestowania zebranych/zaoszczędzonych dotychczas środków w OZE,

giełda, dzięki której można w ekspresowy i łatwy sposób upłynnić posiadane dotychczas udziały w różnych inwestycjach (tutaj bez wątpienia użyjemy technologii blockchain).

Oczywiście nie zamkniemy się tylko na jeden obszar rynku. Platforma będzie nieustannie rozwijana i z czasem otworzy się na inne działy. Mamy nadzieję, że w przyszłości zdominujemy rynek w wielu aspektach. Na razie naszymi głównymi założeniami jest:

• zbudowanie platformy online, dostępnej bezpośrednio z domu, bez zbędnych formalności i całej biurokracji bardzo często negatywnie towarzyszącej nam przy podobnych inwestycjach,

• możliwość szybkiego pomnożenia swojego kapitału za pomocą kilku kliknięć,

• dostępność, nie tylko na Polskim rynku, ale w dalszej fazie projektu również na rynki zagraniczne,

• zapewnienia wysokiej klasy bezpieczeństwa naszym użytkownikom - inwestycje są strzeżone działką pod farmę fotowoltaiczną.

• zaimplementowanie systemu rozproszonej bazy danych wykorzystującej technologię blockchain,

• stworzenie i zaimplementowanie autorskiego algorytmu do oceny wniosków oraz ryzyka.

• opłacalność, niższy koszt kapitału oraz wyższe zyski dla inwestorów.

Na rynku polskim oraz światowym nie ma obecnie platformy o cechach podobnych do naszej.

Najważniejszy jest fakt, że inwestorzy będą mogli zdalnie z dowolnego miejsca na świecie zainwestować w działki oraz same farmy fotowoltaiczne swój zebrany kapitał. Zdecydowanie stawiamy na bezpieczeństwo naszych klientów: wpis do hipoteki lub zastosowanie technologii blockchain, zagwarantuje inwestorom przeprowadzenie bezpiecznej inwestycji. Z kolei szeroki wybór projektów sprawi, że każdy znajdzie coś idealnie pasujące do siebie i swojego planu inwestycyjnego. Szerokie grono inwestorów jest jak najbardziej potrzebne w naszym projekcie. Na platformie skupimy podmioty mające nadwyżki finansowe i pozwolimy im zainwestować środki we wspaniałe i niepowtarzalne projekty z branży OZE.

Portal technologicznie będzie istną perełką. Sztuczna inteligencja pomoże weryfikować oraz oceniać nowe wnioski. Technologia blockchain przechowa nam potrzebne dane, a unikalny proces zautomatyzowanego zbiorowego zabezpieczenia inwestorów przeciągnie nowych klientów.

Dzięki wspaniałym czasom, w których żyjemy, możemy wszystko załatwić wprost z naszego łóżka. Proces online został skrócony i od momentu pierwszego zalogowania się na portal do zawarcia transakcji minie nie więcej niż 20 minut.

Najbardziej innowacyjne cechy oraz zastosowanie projektu w życiu codziennym:

• stworzyliśmy nowoczesny model biznesowy - pierwsza w Polsce i na świecie możliwość pomnażania swojego kapitału w inwestycję w działki pod farmy fotowoltaiczne całkowicie zdalnie bez odejścia od komputera, zejścia z kanapy w salonie. W bezpieczny i neutralny instrument finansowy dodatkowo zabezpieczony zastawem z dostępnym oprocentowaniem kilku/kilkunastu procent bez zbędnych pośredników,

• wykorzystanie AI do analizy trudności/ryzyka oraz wygenerowania dokumentów. Wysoce zaawansowana automatyzacja procesu decyzyjnego czy i jakiej wysokości pomnożenie kapitału jest możliwe, znacząco skraca proces decyzyjny,

• wykorzystanie technologii blockchain do utworzenia i administrowania spisu zrealizowanych transakcji (własności) oraz do sprzedawania pomiędzy użytkownikami (inwestycje więc mogą w każdej chwili zmienić właściciela, co będzie tylko napędzać platformę inwestycję na sprzedaż).

• inwestycje w projekty związane z fotowoltaiką zabezpieczone są hipoteką (osoba zarządzająca projektem w celu ograniczenia do minimum uciążliwej biurokracji ma obowiązek dokonać wpisu na hipotekę na swoją osobę prawną na rzecz osoby, które inwestuje swoje środki w jego projekt. Ponadto ma obowiązek wobec nich stosować odpowiednie i rekomendowane przekazanie praw do hipoteki poprzez stosunki cywilno-prawne ewentualnie, pomysłodawca będzie występował jako tzw. administrator hipoteki lub w postaci prostej spółki akcyjnej) z konkurencyjnym i niespotykanym wcześniej oprocentowaniem całkowicie zdalnie,

Przygotowaliśmy projekt, który jest odpowiedzią dla grup chcących wejść w nową nieznaną wcześniej formę inwestycji, dla osób znudzonych obecnymi możliwościami rynku i planujących znacząco zwiększyć swój kapitał. Użytkownikami platformy Crowdenergy.com będą następujące grupy: Biorcy kapitału, czyli podmioty posiadające własną działkę, potrzebujące jednak pieniędzy na zrealizowanie niezbędnych inwestycji. Drugą i ostatnią grupą klientów będą inwestorzy (Indywidualni bądź instytucjonalni) poszukujący bezpiecznych, zyskownego ulokowania nadwyżek posiadanych środków finansowych. Koniec końców obie te grupy będą się idealnie oraz samoczynni uzupełniać i zyskiwać.

Proces inwestycyjny jest zdecydowanie szybszy niż wiele alternatywnych form inwestycyjnych np. takich jak zakup złota czy nieruchomości (wystarczy prosta rejestracja w serwisie), nie wymaga wychodzenia z domu, jednocześnie jest zdecydowanie mniej ryzykowny - skale ryzyka na bieżąco będzie kalkulowała sztuczna inteligencja.

Podczas inkubacji przeprowadziliśmy niezbędne prace i analizy, które w pełni zweryfikowały wykonalność przedsięwzięcia, zaobserwowaliśmy zainteresowanie segmentów klientów zarówno ze strony podaży, jak i popytu. Wykonaliśmy kalkulacje finansowe, które wskazują, że projekt będzie rentowny już w pierwszym roku działania! Nasze projekcje finansowe są realne i odpowiednie. Posiadamy zespół cechujący się wysokim zaangażowaniem i aktywnie poruszającym się w stronę celu popularyzacji projektu wśród docelowej grupy odbiorców.

W ramach MVP stworzymy serwis internetowy w Responsive Web Design składający się ze strony głównej i podstron, zbudowany na podstawie najlepszych praktyk poznanych na szkoleniu z User Experience organizowanym przez platformę. Dodatkowo utworzymy serwis umożliwiający uproszczoną rejestrację użytkownika, której celem jest zebranie wstępnie zainteresowanych odbiorców usługi jeszcze przed jej finalnym startem. W serwisie znajdą się także, blog z artykułami content marketingowymi. Ponadto w ramach MVP powstanie regulamin działania serwisu, oraz draft umowy inwestycyjnej. Nasi graficy przygotowali implementację wizualną całego projektu (księga znaku, logo, stopki, wizytówki, wszelkie inne materiały graficzne). Nie zapominamy jednak również o Social Mediach, w celu łatwiejszego dotarcia do potencjalnych użytkowników w najbliższym czasie planujemy utworzenie wyspecjalizowanego kanału na YouTube, podcastu o inwestowaniu oraz o odnawialnych źródłach energii, profilu na Linkedin, czy strony i grupy na Facebooku.

Poniżej pozwoliliśmy sobie na stworzenie listy największych plusów dla obu grup istniejących w naszym projekcie.

Najważniejsze wartości biorców, które nas wyróżniają to:

a) Niski koszt uzyskania kapitału - uzyskanie kapitału w serwisie jest znacznie łatwiejsze niż w dotychczas popularnych rozwiązaniach np. kredytach.

b) Wygoda - serwis jest dostępny zdalnie 24/7, w każdym miejscu na Ziemi i o każdej porze,

c) Szybkość - użytkownik będzie posiadał możliwość wstawienia projektu i uzyskania inwestorów, w niedużym czasie, a brak biurokracji sprawia, że projekt dodany jest ledwie kilkoma kliknięciami i w ten sposób omijamy brak dziwnych oraz niejasnych zasad znany np. z banków i ich polityki kredytowej etc.

d) Łatwa dostępność kapitału,

e) Bezpieczeństwo - bazy danych oparte są o blockchain, a inwestorzy są weryfikowani poprzez algorytmy AI odnośnie do AML oraz KYC.

f) Jasne i przejrzyste zasady - biorca kapitału ponosi koszt jedynie w momencie, gdy inwestycja dojdzie do skutku,

g) Odporność na rozprzestrzeniające się choroby zakaźne i ostatnie czasy częste zmiany polityk banków oraz licznych instytucji finansowych na całym świecie - w serwisie to użytkownicy decydują, w jakim projekcie chcą wziąć udział i zainwestują swoje oszczędności.

h) Skala dostępności kapitału - dostęp do tysięcy inwestorów z całego świata,

Najważniejsze plusy dla Inwestorów to:

a) OpłacalnośćOpłacalność - możliwość tworzenia bezpiecznych zwrotów z inwestycji na znacznie wyższym niż obecnie,

b) Bezpieczeństwo - fundusze wpłacone na dany projekt zabezpieczone są poprzez wpis do hipoteki, dodatkowo używamy ograniczeń BTV wartości działki pod farmę fotowoltaiczną, wszystkie projekty na naszej platformie są stale weryfikowane oraz potwierdzane dokładną wyceną działki pod farmę fotowoltaiczną przez naszych ekspertów,

c) Dostępność - klient portalu, zdalnie - bez wychodzenia z domu ma możliwość inwestowania swoich funduszy w liczne plany związane z rynkiem OZE. Dotychczas ciężko dostępne w tak łatwej i przystępnej formie, wszystkie kroki może wykonać za pomocą smartfona,

d) Brak biurokracji- umowy podpisywane zdalnie.

e) Jesteśmy lekarstwem na malejącą opłacalność bezpiecznych form pomnażania kapitału np. zmiany polityki banków związanymi z podwyższenie/dodaniem opłat za przechowywanie pieniędzy na koncie oraz lokat,

f) Nasz produkt jest odporny na zmienność rynków finansowych powiązanych z sytuacją epidemiologiczną oraz geopolityczną, zysk dla użytkowników jest znany z góry i zagwarantowany odpowiednim zabezpieczeniem na działki pod farmę fotowoltaiczną,

g) Małe ryzyko przy ogromnym zysku, na rynku obecnie nie ma przystępnych i bezpiecznych metod inwestowania kapitału, które dawałyby zadowalający przychód.

https://theroundup.org/solar-power-statistics/

Jak widać na podstawie badań IRENA/Ember produkcja energii elektrycznej w farmach fotowoltaicznych rośnie z roku na rok! Jest to idealny moment na inwestycję oraz rozpowszechnienie naszego portalu. Wysokie ceny węgla i gazu oraz niestabilność na rynkach z pewnością popchną w naszą stronę mnóstwo nowych inwestorów.

W celu sprawdzenia potrzeby zaistnienia naszego konceptu na rynku przeprowadziliśmy dokładne badania odbiorców usługi naszej usługi. Badanie zostało przeprowadzone metodą CAWICAWI, a wzięło w nim udział łącznie 403 Inwestorów oraz 203 Biorców. Wśród osób zainteresowanych inwestowaniem środków aż 85% respondentów uznało, że przyjrzą się bliżej w inwestowaniu swoich środków zabezpieczonych na działce a prawie połowa z (45%) chętnie korzystałaby z platformy, nawet gdyby musieli uiścić dodatkową opłatę serwisową. Wyniki badań grupy osób chcących uzyskać kapitał dały nam również bardzo pozytywne wyniki. Biorcy w większości (75%) wskazali, że przy obecnych środkach na pozyskanie kapitału mają trudności ze znalezieniem inwestorów. Prawie połowa (45%) doświadczyła odrzucenia ich wniosku przez banki, co wiązało się z nie otrzymaniem funduszy na inwestycję. 37% respondentów powiedziało wprost, że będą za interesowi skorzystaniem z serwisu.

Dodatkowo potwierdziliśmy potrzebę stworzenia naszego produktu poprzez liczne konsultację z wieloma podmiotami. Z wieloma podmiotami biorącymi udział w badaniu mamy stały kontakt i regularne zapytania o termin uruchomienia platformy. Nasz pomysł przeszedł przez branże z dużym echem i wywołał spore zainteresowanie.

Artykuł powstał dzięki wsparciu firmy ONDE w ramach I edycji Programu Grantowego SOFIA.
Przypisy

    1. Podręcznik Oslo

    1. Badanie własne (CAWI, n=103 grupa inwestorów, n=102 grupa beneficjentów)

    1. https://www.money.pl/gospodarka/prawdziwa-przecietna-placa-kowalskiego-gus-podal-precyzyjne-dane-6448517856094337a.html

  1. https://www.brookings.edu/blog/future-development/2018/09/27/a-global-tipping-point-half-the-world-is-now-middle-class-or-wealthier/
Obserwuj nas po więcej!
Kontakt
sofia@ondeflow.pl
ul. Wapienna 40
87-100 Toruń
Pełny kontakt