Gala finałowa programu grantowego SOFIA za nami. Młodzi innowatorzy nagrodzeni!
7 grudnia, odbyła się prestiżowa Gala finałowa II edycji programu grantowego SOFIA, organizowanego przez firmę ONDE, lidera w branży OZE w Polsce. Rozdanie nagród, debata ekspercka i rozmowy kuluarowe na temat przyszłości branży. Co jeszcze wydarzyło się podczas tego wyjątkowego spotkania?
Wiosną tego roku ogłoszona została rekrutacja do II już edycji programu grantowego SOFIA. Jego celem jest wsparcie młodych talentów, których pomysły mogą przyczynić się do zielonej transformacji i jeszcze większego rozwoju branży OZE. Wybór tych najciekawszych nie był prosty. Tym bardziej, że w tym roku zgłoszonych zostało aż 4 razy więcej projektów, niż w poprzedniej edycji. Po trudnych obradach, jury wyłoniło finalistów. Zostali nimi: Gabriela Poznańska z Politechniki Częstochowskiej oraz Tomasz Cierlicki, Kamil Skonieczny i Michał Stopel, związani z miastem Bydgoszcz. Laureaci otrzymali po 20 000 złotych, na dalszy rozwój swoich projektów.
- Gabriela Poznańska, została nagrodzona za projekt, który ma na celu wykorzystanie potencjału energetycznego odpadowych tworzyw sztucznych w recyklingu chemicznym. Jej praca wskazuje na możliwość istotnego zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska, poprzez nowatorskie ujęcie recyclingu.
- Tomasz Cierlicki zaprezentował projekt oceny śladu węglowego za pomocą znormalizowanej metody IPCC, wykorzystujący narzędzie skutecznej kontroli cyklu istnienia elektrowni fotowoltaicznych. Jego innowacyjne podejście stanowi krok w kierunku zrównoważonej energetyki słonecznej.
- Kamil Skonieczny został wyróżniony za projekt analizy możliwości stworzenia konstrukcji w formie trackera solarnego dla pływającej instalacji fotowoltaicznej. Praca wpisuje się w trend rozwoju mobilnych systemów wykorzystujących energię słoneczną.
- Michał Stopel otrzymał wyróżnienie za zastosowanie algorytmu sztucznej inteligencji do analizy stanu turbin wiatrowych z użyciem bezzałogowych statków powietrznych, co może znacząco usprawnić funkcjonowanie w branży OZE.
Wśród partnerów wydarzenia, znalazły się uczelnie wyższe – Politechnika Bydgoska, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, a także ZPUE, Energy5 oraz ZEOP – Stowarzyszenie „Z energią o prawie”.
Podczas Gali finałowej jednemu z finalistów wręczona została również Nagroda publiczności. Zwycięzcą okazał się Tomasz Cierlicki. Otrzymał on pakiet VIP uczestnika na Kongresie Energetyki Przyszłości w 2024 r., a nagrodę ufundował organizator.
Gala finałowa miała miejsce podczas konferencji "OZE. Nowe trendy. 2023", która zgromadziła liderów biznesu, organizacji branżowych oraz naukowców. Podczas debaty pt. „Czy OZE może być fundamentem systemu energetycznego?” eksperci dyskutowali na temat kondycji i perspektyw rynku OZE. W panelu dyskusyjnym, udział wzięli eksperci:
- Piotr Czopek - dyrektor ds. Regulacji - Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej
- Szymon Witoszek - Wiceprezes Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Fotowoltaiki
- Marek Marzec - Wiceprezes ONDE SA
- Dr Adam Mroziński - Politechnika Bydgoska
- Tobiasz Adamczewski - Forum Energii
– Jesteśmy niezmiernie dumni z poziomu zaprezentowanych przez naszych młodych innowatorów projektów. Ich kreatywność, zaangażowanie i profesjonalizm z pewnością przyczynią się do rozwoju branży OZE. To właśnie takie pomysły, jak te nagrodzone dzisiaj, stanowią fundament ekologii jutra – mówi Szymon Witoszek, dyrektor ds. Rozwoju ONDE S.A., jeden z jurorów SOFII.
Gala Finałowa programu grantowego SOFIA to nie tylko wydarzenie nagradzające wybitne innowacje, ale także inspiracja, zachęcająca do dalszego rozwoju pomysłów zmierzających w stronę zrównoważonego wykorzystania energii.